Czy warto jeszcze murować ceglane kominy?

Porady Cze 16, 2016 No Comments

komin ceglany 3

Wbrew przeświadczeniu o ich anachronicznej naturze i zachwytu branży budowlanej kominami z prefabrykatów, solidne, ceglane kominy nadal maj rację bytu, i sprawdzają się w skutecznym odprowadzaniu spalin. Co musisz wiedzieć, aby taki komin wybudować

Przede wszystkim jednym z najważniejszych w takim przedsięwzięciu elementów jest cegła. Dobra, sprawi, że konstrukcja przetrwa całe lata, a krucha i złej jakości może spowodować wiele komplikacji w użytkowaniu komina. Specjaliści do murowania komina ceglanego zalecają wybór cegły klasy 15, dawniej 150. Cegły te są zazwyczaj pełne w środku, muszą być dobrze wypalone, nie wykazywać zawartości margla, ani kamieni, z prostymi i gładkimi powierzchniami bocznymi. Obecnie znalezienie dobrej cegły może być nie lada wyzwaniem, gdyż firmy skupiają się na produkcji głównie klinkieru oraz pustaków. Jednak, nie jest to niemożliwe.

Istnieje pewien prosty test, który wskaże nam jakiej jakości jest cegła, która nabyliśmy. Należy pojedyncza sztukę cegły zrzucić z wysokości około 2m, a następnie bacznie obserwować rezultat. Jeżeli cegła roztrzaska się, automatycznie oznacza to słaba jakość produktu. Jeżeli natomiast złamie się w pół lub obtłucze się, bez dyslokacji po zewnętrznej stronie, wówczas wiemy, że mamy do czynienia z dobrym jakościowo produktem.

Budowa komina ceglanego

Musimy pamiętać o tym, że komin to dodatkowe obciążenie konstrukcyjne na planie domu, dlatego najlepiej, kiedy bezpośrednio pod nim znajdzie się ława fundamentowa, lub jeśli jego ciężar będzie rozkładał się na ścianę nośna budynku. Pod kominem powinna być położona pozioma izolacja przeciwwilgociowa, na poziomie gruntu lub ławy fundamentowej w budynkach podpiwniczonych. Z racji oddziaływania wielu czynników atmosferycznych, dolna cześć komina czasami bezpieczniej wykonać jest używając bloczków betonowych, nieco bardziej odpornych na zawilgocenie niż standardowa cegła.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *