Dobieramy komin do paleniska

Porady Lip 26, 2016 No Comments

kominy różne

Komin stanowi bardzo ważny element każdej instalacji grzewczej. Odpowiednio dobrany do reszty elementów instalacji, będzie umożliwiał właściwa wentylację spalin i kierował je na zewnątrz. Nasz wybór rodzaju komina powinniśmy oprzeć przede wszystkim na rodzaju kotła lub paleniska, jakiego zamierzamy używać w naszym domu. Wymiar komina będzie natomiast zależny od mocy paleniska wchodzącego w skład instalacji.

Komin ze stali kwasoodpornej

Tego rodzaju kominy nadają się przede wszystkim do odprowadzania spalin, jeśli posiadamy w naszym domu kocioł gazowy lub olejowy, także kondensacyjne. Obecnie rynek budowlany oferuje nam także kominy, które możemy stosować razem z kotłami na paliwo stałe. Także w przypadku, kiedy wymieniamy rodzaj instalacji grzewczej w domu, możemy się w taki komin zaopatrzyć. Jest on bardzo kompaktowy i tym samym łatwo będzie go umieścić w przestrzeni poprzednio zamontowanego komina jako wkład. Spotyka się także systemy kwasoodporne samonośne, które składaj się zwykle z dwóch stalowych rur oraz warstwy izolacji pomiędzy obydwoma rurami. Wyróżniamy także zarówno wkłady elastyczne, jak i wkłady sztywne. Wszystko zależy od tego, czy wkład chcemy umieścić wewnątrz, czy na zewnątrz komina, oraz od tego czy budynek posiada np. murowany komin ceglany po poprzedniej instalacji.

Komin kamionkowy

Kominy kamionkowe wytwarza się z kamionki, czyli surowca niezwykle odpornego na wysokie temperatury, a także na mróz. Kamionka ma także właściwości kwasoodporne, i dzięki temu również nadaje się do parowania z kotłami kondensacyjnymi, gdyż produkty spalania w nich powstające jej nie zaszkodzą. W przeciwieństwie do komina ze stali nierdzewnej, komin z kamionki ma to do siebie, że wolniej się nagrzewa, ale także wolniej stygnie, powodując że cug narasta i zmniejsza się w sposób stopniowy. Kamionkę wykorzystuje się także do produkcji wkładów kominkowych oraz całych systemów instalacji grzewczych.

Komin murowany

Do budowy kominków murowanych używa się cegieł połączonych spoiwem w odpowiedniej konfiguracji. Tego typu kominy stosować można zawsze tam, gdzie temperatura spalin jest wysoka, czyli w przypadku kotłów na paliwo stałe, kominków otwartych oraz pieców kominkowych i kaflowych.

Zapisz

Zapisz

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *