Instalacja pompy ciepła, dlaczego warto?

Nowoczesne budownictwo Lut 26, 2016 No Comments

pompaWraz z rozwojem świadomości ekologicznej w Polsce, wzrasta także świadomość niebezpieczeństw które niesie ze sobą nieumiejętne użytkowanie paliw kopalnych. Coraz bardziej mamy przed oczami negatywne skutki wydzielania się gazów cieplarnianych do środowiska. Wiemy że powodują powstawanie smogu, zmianę składu powietrza oraz wpływają na drastyczne zwiększenie się skali skutków efektu cieplarnianego. Dlatego zaczęliśmy, tak jak reszta Europejczyków, inwestować w paliwa odnawialne. Tak właśnie odkryliśmy fenomen energii geotermalnej, która dziś służy z powodzeniem do ogrzania wielu naszych domów. Jest to możliwe dzięki odwiertom w ziemi, a następnie instalacji pompy ciepła. Na czym więc cały proces polega, i dlaczego warto w niego zainwestować?

Pompa ciepła to urządzenie, które z niewielkim udziałem prądu elektrycznego, pozwala zamienić energię wnętrza ziemi na ciepło, które może ogrzać naszą wodę, a także naszą przestrzeń mieszkalną. Najbardziej powszechne zastosowania pomp ciepła to właśnie uzyskiwanie ciepłej wody użytkowej, w skrócie c.w.u. oraz łączenie instalacji pompy ciepła z systemem ogrzewania podłogowego, co pozwala jak najlepiej rozprowadzić ciepło. Rozwiązania te szczególnie sprawdzają się w dużych gospodarstwach domowych, gdzie jest duża liczba domowników. Idealnym przykładem jest na przykład rodzina wielodzietna, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest ogromne, zarówno do higieny jak i na przykład przygotowywania posiłków. Instalacja pompy ciepła rozwiązuje ten problem, a rachunki automatycznie potrafią zmniejszyć się nawet o połowę.

Jeżeli zaś chodzi o łączenie instalacji pompy ciepła z systemem ogrzewania podłogowego, to takie rozwiązanie również niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim unikamy palenia węglem lub olejem, których ceny już dawno przestały być konkurencyjne. Energia geotermalna jest także niewyczerpywalna, w porównaniu np. do zasobów drewna na opał, których ubywa bardzo szybko.

Trzecią zaletą pomp ciepła jest łatwość ich instalacji. Najlepiej gdy pomyślimy o takim rozwiązaniu jeszcze przed budową domu, ale możemy oczywiście zmodyfikować projekt budowlany na każdym etapie, nawet jeżeli nasz dom już ma tradycyjną instalację ogrzewania centralnego. Najlepiej w tym celu poradzić się ekspertów od odwiertów pod pompy ciepła, którzy z chęcią doradzą nam odpowiednie dla nas rozwiązanie. Warto więc zgłosić się do firmy specjalizującej się w pomiarach geodezyjnych albo firmy robiącej odwierty, która współpracuje z geodetami.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *