Jak skutecznie ocieplić poddasze w domu?

Porady Mar 20, 2016 No Comments

ocieplanie dachuOstatnio wiele się mówi o odpowiedzialnym zużyciu energii cieplnej, także przy ogrzewaniu domu. Faktem jest, że w naturalnym środowisku energia cieplna ma tendencje do naturalnego dryfowania tworząc na przykład fronty atmosferyczne. Ciepło zawsze ma to do siebie, że przemieszcza się do chłodniejszych stref, i tak również dzieje się w przypadku naszych domów. Kiedy na dworze temperatura jest znacznie niższa od tej panującej we wnętrzu, ciepło będzie skutecznie uciekać z niego, tym samym zwiększając nasz nakład finansowy na ogrzewanie budynku. Jak temu zaradzić?

Aby problem rozwiązać, wystarczy przygotować dobry projekt izolacji cieplnej. Największe straty ciepła notuje się poprzez dach budynków mieszkalnych, dlatego warto poświęcić najwięcej uwagi przestrzeni, która znajduje się bezpośrednio pod nim – poddaszu. Izolacja poddasza poprawnie wykonana pozwoli nam otrzymywać niższe rachunki za ogrzewanie, a także sprawi, że zyskamy dodatkową przestrzeń w domu, gdzie temperatura będzie komfortowa, i gdzie będziemy chcieli przebywać.

Na początku warto jednak zastanowić się, czy przestrzeń strychu będzie przez nas zamieszkała, czy będziemy jej głównie używać do przechowywania rzeczy. Jeżeli będzie to tylko i wyłącznie przechowalnia, wówczas temperatura może być nieco niższa niż w reszcie domu, a izolacja może być cieńsza i nadal skuteczna. Jeżeli natomiast mamy zamiar zagospodarować poddasze na przykład jako gabinet do pracy albo pokój gościnny, wówczas musimy już zdecydować się na warstwę, która da nam współczynnik przenikalności ciepła niższy niż 0,15 W/m2, a to oznacza że warstwa izolacji powinna mieć grubość co najmniej 25 cm.

Jeżeli zaś chodzi o materiały do izolacji cieplnej, tymi najbardziej popularnymi są polistyren ekstrudowany, styropian i wełna mineralna. Wszystkie bardzo dobrze izolują ciepło, jednakże wełna mineralna jest najłatwiejsza w montażu, przez właściwą sobie elastyczność. Doskonale więc będzie nadawać się do docieplenia także nieregularnych powierzchni, jak łuki, wnęki czy ostre skosy. Warto także, abyśmy zwrócili uwagę na łączenia w izolacji, ponieważ są one w praktyce miejscami, przez które ciepło nadal może uciekać. W celu połączenia kawałków izolacji najlepiej jest zastosować specjalny klej albo kotwy, czyli łączniki do powierzchni monolitycznych. Klej ma najmniejszy współczynnik przenikalności ciepła, ale kotwy będą łatwiejsze w montażu. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na kotwy, miejsca ścisłego styku elementów pozostaną niezaizolowane.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *