Jaki kominek wybrać najlepiej do domu?

Nowoczesne budownictwo Maj 25, 2016 No Comments

kominek w domu

Kominek tradycyjny

Takie paleniska zyskały popularność już jakiś czas temu. Od kilkunastu lat nieustannie wraz z nadejściem sezonu jesienno-zimowego rozglądamy się za kominkiem najodpowiedniejszym do naszego wnętrza. Kominki tradycyjne mają jedną, podstawową zaletę – są bardzo łatwe w obsłudze. Jeżeli wiemy choć trochę o rozpalaniu ognia i rodzajach drewna, to na pewno poradzimy sobie z zapewnieniem dodatkowego ogrzewania naszej rodzinie lub domownikom. Ale, niestety palenie w kominku tradycyjnym również pociąga za sobą koszty. Drewno nie jest już najtańszym surowcem na opał, a poza tym nie każdy jego gatunek ma równą wartość energetyczną. Warto wybrać dąb, jesion lub buk dla najlepszych rezultatów. Są to drewna, które palą się wolno i dostarczają dużo energii przy niewielkim nakładzie.

Koza

Od kilku lat na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie, jakim są piece stylizowane na paleniska otwarte, czyli tzw. kozy. Koza, czyli inaczej piec kominkowy jest o wiele łatwiejsza w instalacji niż tradycyjny kominek, ponieważ nie wymaga prowadzenia całego przewodu, jakim uchodzą produkty spalania. W przypadku przeprowadzki, kozę możemy łatwo i szybko przenieść w dowolne miejsce, inaczej niż w przypadku skomplikowanej instalacji kominkowej. Nowoczesne piece kominkowe występują także w dużej gamie stylizacji, dzięki czemu dobór odpowiedniego pieca także ozdobi nasze wnętrze.

Piece kaflowe

Niegdyś uważane za zupełny przeżytek i postrzegane jako mało wydajne, dziś przeżywają prawdziwy renesans. Niejednokrotnie obecność pieca kaflowego w nieruchomości jest ostateczną kartą przetargową dla nowego właściciela. Ponieważ dziś chętnie wracamy do starych, sprawdzonych rozwiązań. Na rynku obecnie funkcjonuje także wiele firm, które trudnią się produkcją oryginalnych pieców kaflowych na zamówienie. Taki piec to niestety trochę większy wydatek niż wkład kominkowy, czy koza, ale powoli staje się ekskluzywnym elementem wystroju wnętrz. Z powodzeniem spełni także funkcję grzewczą, gdyż palić możemy w nim zarówno paliwami kopalnymi, jak i drewnem.

Zapisz

Zapisz

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *