Kilka słów o montażu drzwi zewnętrznych

Porady Maj 11, 2016 No Comments

drzwi zewnętrzneDrzwi zewnętrzne stanowią jeden z najważniejszych elementów budynku mieszkalnego, dlatego przy ich wyborze warto wziąć pod uwagę parametry techniczne, takie jak stopień izolacji termicznej i akustycznej. Właściwie wybrane wyciszą otoczenie na zewnątrz domu, a także dzięki odpowiedniej termoizolacji zapewnią mniejsze straty cieplne w ogrzewaniu domu. Dzisiejszy rynek budowlany daje nam do dyspozycji mnóstwo możliwości. Popularne są drzwi z litego drewna, ale także z płyty wiórowej czy z PCV, a nawet, rzadziej spotykane, z blachy. Niezależnie jednak od naszego wyboru, warto zwrócić uwagę na wymiary drzwi i sposób ich otwierania, tak by były przede wszystkim funkcjonalne.

Najbardziej standardowym wymiarem w ościeżnicy jest 90×200, co oznacza że szerokość samych drzwi wynosi 90 cm, a ich wysokość 2 m. Takie drzwi są z reguły wystarczające w większości domów, jeżeli nie ma konieczności ułatwienia dostępu na przykład osobom niepełnosprawnym. Jeżeli dostęp musi być ułatwiony, dobrym rozwiązaniem będą także drzwi o większej szerokości, albo dwuskrzydłowe, które pozwolą na swobodne przemieszczanie się. Wiele firm oferuje drzwi jednoskrzydłowe o szerokości nawet do 1171 cm i drzwi dwuskrzydłowe o szerokości do 2070 cm. Wybór jest więc spory.

Kolejną istotną kwestią przy wyborze odpowiednich drzwi zewnętrznych do naszego domu lub mieszkania jest sposób otwierania się tychże. Drzwi zewnętrzne mogą być prawe, albo też lewe. Stronę określamy w ten sposób, iż patrząc na drzwi zwracamy uwagę na położenie zawiasów. Jeżeli te znajdują się po prawej stronie, to znaczy że drzwi otwierają się na lewo i są określane jako lewe. Jeśli zaś zawiasy są widoczne po lewej stronie to drzwi otwierają się na prawą stronę i mówimy, że są prawe. Należy także określić czy nasze drzwi zewnętrzne mają otwierać się do wewnątrz, czy do zewnątrz. W przypadku niewielkiej przestrzeni przedpokoju lepiej jest, jeżeli drzwi otwierają się na zewnątrz, bo unikniemy ograniczenia przestrzeni lub ewentualnej kolizji z meblami. Natomiast w przypadku dużej przestrzeni przedpokoju, tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Po prostu kierujmy się własnymi preferencjami.

Warto też wspomnieć szerzej o materiale, z którego powinny być wykonane drzwi zewnętrzne. Jak było już wspomniane może to być drewno albo różne kompozyty na bazie metalu. Ostatnio na rynku pojawiły się także egzemplarze wykonane z włókna szklanego, które jest co prawda bardzo lekkie i bardzo wytrzymałe, ale nadal droższe w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *