Kominek z płaszczem wodnym czy kominek z DGP?

Nowoczesne budownictwo , Porady Cze 01, 2016 No Comments

kominek z dgp

Kominek w domu to zawsze pewnego rodzaju wydatek, warto więc na wstępie upewnić się, że wybraliśmy model najbardziej adekwatny do naszego budżetu oraz potrzeb grzewczych. Odpowiednia instalacja może nam nie tylko zapewnić obniżenie kosztów poprzez użycie innych paliw niż węgiel kamienny czy groszek, ale także da nam możliwość uzyskania niskim kosztem ciepłej wody użytkowej, c.w.u. Poniżej chcę omówić dwa popularne obecnie rodzaje kominków. Warto zaznaczyć także, ze jeżeli dopiero budujemy dom, to nie warto czekać z instalacja kominka do zakończenia prac. Jak w przypadku wielu innych rozwiązań instalacyjnych, im szybciej się zdecydujemy, tym więcej zaoszczędzimy sobie budowlanych przeróbek na przyszłość.

Kominek z DGP

Wykonanie instalacji DGP, czyli dystrybucji gorącego powietrza jest niezbędne jeżeli chcemy, aby nasz kominek doprowadzał ciepło także do innych pomieszczeń, oprócz tego, w którym się znajduje. Kominek z DGP to bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż montując go zyskujemy niejako druga, alternatywna instalacje grzewcza w domu, oprócz centralnego ogrzewania. W czasie mroźnych zim możemy więc dogrzewać najczęściej używane pomieszczenia bez dużego zwiększenia się kosztów grzewczych. Wybór kominka z instalacja DGP to także świetne uzupełnienie systemu ogrzewania podłogowego, kiedy to nagrzewa się zbyt długo. Trzecia istotna zaleta systemu jest relatywna bezawaryjność w porównaniu do innych systemów, szczególnie w wersji z obiegiem ciepła grawitacyjnym.

Kominek z płaszczem wodnym

Warto na wstępie zaznaczyć, że kominek z płaszczem wodnym przede wszystkim będzie spełniał rolę alternatywnego źródła ciepła, zasilającego instalacje wodna centralnego ogrzewania. Pamiętajmy, ze grzejniki nie mogą równocześnie zasilać i kotła i kominka, ale ich moce grzewcze możemy oczywiście wykorzystać osobno. Kominek z płaszczem wodnym jest często wybierany przez osoby, które chcą znacząco obniżyć koszty ogrzewania gazem płynnym, olejem opalowym lub elektrycznością. Jednakże musimy pamiętać, ze ilość drewna potrzebna do wytworzenia takiej mocy grzewczej także będzie duża, a dodatkowo drewno będzie musiało być uzupełniane regularnie. Na tym etapie entuzjazm użytkowników zwykle spada, jednak są i tacy, którzy odczuwają satysfakcje z powrotu do naturalnych i sprawdzonych metod grzewczych.

Zapisz

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *