Kozy, czyli piece kominkowe wolno stojące

Nowoczesne budownictwo Cze 09, 2016 No Comments

koza piec

Minęły już czasy, kiedy koza określaliśmy mały piecyk, służący do dogrzewania pokoju w zimie. Dzisiaj koza, czyli piec kominkowy, to synonim nowoczesnego rozwiązania grzewczego, które świetnie sprawdza się w większości domów, także i tych nieprzygotowanych pod tradycyjna instalacje kominkowa. Sprawdźmy, jakie zalety ma ten rodzaj ogrzewania.

Po pierwsze, o ile kominek musi być dokładnie pozycjonowany pod względem wytrzymałości stropu i podłączenia jego ujścia do komina, to koza jest wolno stojąca, dlatego oprócz jej podłączenia do przewodu komina, właściwie nie posiada żadnych innych wymagań. Za to konstrukcyjnie, aż do złudzenia przypomina tradycyjny kominek, ponieważ przez szybę możemy obserwować proces spalania się drewna tak, jak czynimy to siedząc przy tradycyjnym kominku. Ponadto, kozy zazwyczaj są lekkie i ich transport nie wymaga aż takiego nagimnastykowania się, co przenoszenie z jednego budynku do drugiego pełnej instalacji kominkowej.

Koza zapewni nam jednak nie tylko imitacje wolnego paleniska, ale czasami także możliwość pieczenia i gotowania potraw. Trzeba tylko wybrać odpowiedni model, które takie właśnie funkcje posiada. A do palenia potrzebne nam będzie albo zwykle drewno, albo brykiet drzewny, który jest nieco droższy, ale także dużo wydajniejszy.

Obecnie kozy, czyli piece kominkowe są wykonywane z szerokiej gamy trwałych materiałów. Są to na przykład żeliwo i stal. Piece żeliwne bardzo szybko nagrzewają się, a także emitują duże ilości ciepła bez konieczności większego nakładu drewna, brykietu czy innego paliwa. Piece stalowe natomiast są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości, ale za to szybciej nagrzewają się, dlatego konieczna jest ich właściwa izolacja, by uniknąć niebezpieczeństwa poparzenia się bądź też pożaru. Najczęściej zaleca się stosowanie gładkich okładzin ceramicznych albo kamiennych kafli.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *