Montujemy prysznic bez brodzika

Porady Maj 04, 2016 No Comments

prysznic bez brodzikaNajnowszym trendem, pojawiającym się w aranżacji łazienek, są modyfikacje przestrzeni prysznicowej w taki sposób, że woda z natrysku nie spływa do brodzika, a jest bezpośrednio kierowana na podłogę, a później do niewidocznego odpływu. Takie rozwiązanie konstrukcyjne nie tylko oszczędza miejsce w małych łazienkach, ale jest także efektownie wizualnie, a przy tym unikamy problemu gromadzenia się brudu i pleśni pod zabudową brodzika. Jak skutecznie zamontować taką konstrukcję?

Są dwa sposoby fachowego odprowadzenia wody z przestrzeni kabiny prysznicowej lub podłogi, jeśli natrysk jest całkowicie otwarty. Pierwszym z nich jest zamontowanie odpływu w przestrzeni podłogi. W tym celu strop, na którym opiera się dolna część łazienki musi być wystarczająco gruby, ponieważ cała warstwa instalacji odpływowej to przynajmniej 12-15 cm, wliczając w to odpływ kanalizacyjny o średnicy około 50mm z 2%-owym spadkiem, oraz warstwę styropianu, gdzie będzie zamontowany wpust podłogowy z wbudowanym syfonem. Syfon może być albo punktowy (umieszczony centralnie, o wysokości co najmniej 8-9 cm) albo liniowy (zainstalowany równolegle do ściany czy krawędzi kabiny prysznicowej).

Drugą metodą montażu odpływu w natrysku tez brodzika jest zamontowanie go w przestrzeni ściany, tuż nad podłogą. Jest to tak zwany odpływ ścienny. Syfon z odpływem w ścianie montuje się na specjalnie do tego przeznaczonym stelażu, z płytką do przymocowania mieszacza podtynkowego baterii natryskowej. Po skończeniu zabudowy ściany, syfon będzie ukryty pomiędzy ścianą łazienki a obudową z płyt gipsowo-kartonowych. Wlot do syfonu znajdzie się na poziomie podłogi przestrzeni natrysku. Rura odpływowa od syfonu zmieści się jeżeli podłoga będzie miała grubość około 11 cm (licząc 5 cm na styropian, 5 cm na wylewkę, 1 cm na posadzkę). Gotowy odpływ ścienny tylko nieznacznie uwidacznia się na tle płytek ceramicznych. Z zewnątrz konstrukcji jest widoczna płytka maskująca i niewielka szczelina odpływu.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *