Okładziny ścienne – efektowne i praktyczne

Nowoczesne budownictwo Mar 27, 2016 No Comments

okładzina ściennaOd pewnego czasu na rynku panuje nowy trend w dekoracji ścian. Oprócz nadal oczywiście popularnych tapet oraz farb i tynków strukturalnych, obserwujemy wzrost popularności tak zwanych okładzin ściennych. Jest to nic innego jak wykładanie części lub całości powierzchni ściany materiałem takim jak drewno, lub kamień naturalny, aby uzyskać strukturę nieco podobną do elewacji, tzn zarówno efektowną, jak i praktyczną w utrzymaniu.

Pamiętacie te czasy, kiedy na salony szturmem weszła boazeria? Niektóre domy do dziś zachowały wspaniały tego przykład. Ale jeżeli mamy ściany pokryte lakierowanym drewnem, to nie trzeba się się od razu go pozbywać, by iść za tym co modne. Wystarczy nieco zmodyfikować ich wygląd tak, by na przykład uzyskać bardziej matowy efekt. Możemy pomalować boazerie specjalną satynową bejcą do drewna, albo farbą akrylową. Patrząc na obecne tendencje, drewnem najczęściej wykłada się tylko część ściany, resztę pozostawiając gładką. Może to być wnęka albo pas biegnący przez jej odcinek. Zazwyczaj także drewno w nowych aranżacjach jest bardziej lite, tzn mniej są widoczne przerwy pomiędzy poszczególnymi deskami, jak to ma miejsce w boazerii.

Drugą bardzo popularną opcją jest wykładanie powierzchni ścian kamieniem naturalnym. Najczęściej mamy do dyspozycji gotowe kompozycje, które na ścianie umieszcza się za pomocą kleju, najlepiej takiego, który rekomenduje producent. Cały proces montowania okładziny najlepiej powierzyć ekipie fachowców, by uniknąć niedociągnięć oraz zniszczenia okładziny. Jeżeli wykładamy okładziną jedną ścianę to proces montażu będzie trwał mniej więcej tyle, co wykładanie tej samej powierzchni płytkami ceramicznymi. Dodatkowo patrząc na zdjęcia reklamowe producentów, trzeba przyznać, że nowoczesne okładziny dają bardzo wyraźny efekt 3D, który może wizualnie nawet nieco powiększyć małe pomieszczenia. Drewno i kamień sygnalizują także zdecydowany powrót do natury realizowany przez nowoczesne budownictwo.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *