Opis budowy kominka cz. 1

Porady Lip 06, 2016 No Comments

schemat kominka

Wszyscy doceniamy właściwości grzewcze kominka. Montujemy go w salonie lub innym miejscu domu, by w czasie zimy zaoszczędzić na opłatach za ogrzewanie. Czasami nawet latem korzystamy z niego, by wprowadzić do domu przytulna atmosferę. Osobiście znam także osoby, które z użyciem kominka przygotowują potrawy, albo opiekają kiełbaski, jak na grillu. Nie ulega więc wątpliwości, że kominek jest wszechstronny. A skoro tak często z niego korzystamy, to warto zapoznać się z jego budowa.

Budowa ogólna

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje kominków. Są to kominki jednopłaszczowe oraz dwupłaszczowe. Kominki jednopłaszczowe najczęściej w całości wykonane są z żeliwa. Kominki dwupłaszczowe są nieco nowszym rozwiązaniem i składają się, jak sama nazwa wskazuje, z warstw dwóch różnych materiałów, najczęściej stali i żeliwa. Obudowa wkładu lub kasety jest wykonana ze stali, natomiast samo palenisko wytwarza się z żeliwa albo też cegieł szamotowych, które dobrze akumulują ciepło. Obudowa także nie jest w tym wypadku aż tak narażona na rozszerzanie się i zwężanie materiału pod wpływem wzrostów i spadków temperatury, gdyż tylko pośrednio styka się z paleniskiem. To gwarantuje mniej intensywna eksploatację tejże części. Także w przypadku uszkodzenia mechanicznego pod wpływem temperatury, wystarczy wymienić sam wkład z paleniskiem, co jest mniej pracochłonne i tańsze w kosztach.

Współczesne kominki niemal zawsze posiadają przeszklone drzwi, ze szkła żaroodpornego bądź ceramicznego. Możemy obserwować proces spalania się drewna poprzez nie, i w ten sposób wiemy kiedy dołożyć drewna lub brykietu, a kiedy odczekać. Wbrew pozorom, żywo palący się ogień wcale nie jest aż tak korzystny dla paleniska, a bardziej zalecane jest spalanie umiarkowane, utrzymując w miarę równomierny płomień. To ogranicza problemy z nadmierna temperatura w pokoju oraz nagłym przegrzaniem się instalacji. Nadmierna eksploatacja kominka najczęściej powoduje także gwałtowny ubytek tlenu w pomieszczeniu, szczególnie przy hermetycznych oknach i drzwiach.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *