Opis budowy kominka cz. 2

Porady Lip 13, 2016 No Comments

kominki dwa

Jak już wspominałem w poprzednim tekście, kominek jest na tyle często używanym przez nas elementem wyposażenia domu, że warto znać jego budowę. Zapraszam do zapoznania się z dalszymi elementami tego niezastąpionego w domowym ogrzewaniu urządzenia.

Warto nadmienić, że kominki dostępne dzisiaj na rynku maja wiele urozmaiceń stylistycznych. Jednym z takich urozmaiceń są na przykład zróżnicowane drzwiczki paleniska. Nasz kominek może mieć więc drzwi składane harmonijkowo, płaskie lub pryzmatyczne. Mogą one być także panoramiczne, trzyszybowe oraz z szyba półkolista. Także i same szyby posiadają zróżnicowaną strukturę. Wyróżniamy między innymi szyby płaskie, panoramiczne oraz pryzmatyczne. Typowy kominek może posiadać przeszkloną jedną, dwie lub nawet trzy ścianki. Istnieją nawet takie modele, w których drzwiczki są składane na boki lub chowają się do góry. Warto jednak pamiętać o tym, że kiedy palenisko jest otwarte, nie wolno wówczas z niego korzystać i pełni wyłącznie funkcję ozdobna.

Z uwagi na znaczna ilość zanieczyszczeń towarzyszących zawsze spalaniu drewna oraz brykietu drzewnego, warto zastanowić się nad praktycznym rozwiązaniem, jakim jest kupno urządzenia z szybami samoczyszczącymi. Takie szyby mniej sprzyjają odkładaniu się na nich sadzy i innych węglopochodnych zanieczyszczeń. Po drugie zwróćmy uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są uchwyty i pokrętła zewnętrzne kominka. Materiały te nie powinny przewodzić ciepła, i nagrzewać się.

Ważnym elementem budowy każdego kominka jest także deflektor spalin (inaczej półka dymowa), który znajduje się w górnej części wkładu/kasety kominkowej. Nie wszystkie kominki go posiadają, ale w nowszych modelach uznawany jest już za pewien standard. W starszych wkładach kominkowych natomiast, powietrze z komory spalania przechodzi prosto do komina. Ma to znaczący wpływ na obniżenie wydajności cieplnej tychże urządzeń. Wkłady oraz kasety kominków nowszej generacji wyposażone są w większości w komorę wtórnego spalania, czyli półkę dymową, gdzie zachodzi proces dopalania pozostałych cząstek opału. Takie wtórne spalanie sprawia, że powietrze, które uchodzi przez komin jest dużo chłodniejsze oraz mniej nasycone szkodliwymi produktami spalania, jak różnego rodzaju związki siarki i azotu.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *