Pompy ciepła kontra panele fotowoltaiczne – co się lepiej opłaca?

Odnawialne źródła energii Mar 06, 2016 No Comments

domOdnawialne źródła energii Polacy odkryli już dobrych kilka lat temu. Dzięki ich stosowaniu, możemy przyczynić się w aktywny sposób do ochrony środowiska oraz pozostawiamy mniejszy ślad węglowy w przyrodzie. Jest wiele odmian energii pochodzącej z przyrody, która może korzystnie służyć człowiekowi. Najbardziej popularne rozwiązanie stosowane jednak w gospodarstwach domowych to panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Jak wypada ich porównanie jeżeli chodzi o wygodę, efektywność i koszty eksploatacji?

Instalacje z paneli fotowoltaicznych zaczęły być coraz bardziej powszechne, częściowo ze względu na dotacje unijne, jakie mogliśmy uzyskać montując je, na przykład na terenie gospodarstwa rolnego. Sposób ich działania jest bardzo prosty: promienie słoneczne padają na ogniwa fotowoltaiczne, gdzie są zamieniane w energię cieplną, bądź też elektryczną, z której możemy korzystać w dowolny sposób. I chociaż instalacja jest kosztowna, to owszem przynosi zazwyczaj wymierne korzyści dla gospodarstwa domowego. Jedynym ale jest to, że najlepiej funkcjonuje w klimacie o dużej ilości dni słonecznych, co jak wiadomo, w Polsce nie zawsze występuje. Poza tym wydajność jest uzależniona od ilości godzin słonecznych danego dnia, która też jest dosyć zróżnicowana.

Pompy ciepła również stały się chętnie wdrażanym przez Polaków rozwiązaniem, a ostatnio biją rekordy popularności. Ich instalacja przebiega zwykle bardzo szybko. Od odwiertu do podłączenia okablowania od sondy zwykle nie mija nawet 2 tygodnie. A jeżeli chodzi o koszty inwestycji, trzeba przyznać że są nieco niższe niż w przypadku paneli fotowoltaicznych. Poza tym, kolejną istotną kwestią jest to, że dopływ energii geotermalnej jest stały, więc możemy dokładnie wykalkulować jaką ilość ciepła i energii instalacja może wygenerować każdego dnia. Warto także zauważyć, że koszt instalacji pompy ciepła czasami zwraca się już po 3 miesiącach, kiedy korzystamy z niej intensywnie. Dla naszego umiarkowanego klimatu jest to idealne rozwiązanie, dużo bardziej korzystne niż poleganie na energii promieni słonecznych. Instalacja jest także bardzo wszechstronna. Podczas upału, po zmianie ustawień jest możliwość, aby działała jak klimatyzacja, chłodząc nasze wnętrza zimnym nawiewem.

Grafika: muratordom.pl

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *