Wkład do komina ceglanego i murowanie cz. 1

Porady Cze 23, 2016 No Comments

komin ceglany 2

Prawidłowa konstrukcja komina jest bardzo ważna dla uniknięcia trudności w dalszej jego eksploatacji. Prawidłowość ta zależy nie tylko od wyważenia komina ceglanego względem całości konstrukcji budynku, ale także od przestrzegania właściwych wymiarów komina, umieszczenia odpowiedniego wkładu w jego wnętrzu oraz odpowiedniej techniki murowania. Oto, jak po krótce powinien wyglądać taki proces.

Wymiar komina

Jeżeli chcemy wykonać komin ceglany prawidłowo, wówczas jego wymiary powinny zawsze stanowić wielokrotność szerokości cegły. Na przykład w przypadku szerokości cegły 12 cm i 1 cm spoiny, możliwe do uzyskania wymiary to kolejno: 14×14 cm, 14×27 cm lub 27×27 cm. Najmniejsza szerokość zewnętrzna komina będzie wówczas wynosiła około 38 cm. Kanały wlotu komina mogą być rozmieszczone albo jednorzędowo, albo dwurzędowo. Jeżeli zdecydujemy się na ich rozmieszczenie dwurzędowe, to musimy bacznie obserwować, aby na naszym planie konstrukcji oba wloty ani razu nie skrzyżowały się.

Wkład w kominie ceglanym

Jeżeli nasz komin posiada kanał spalinowy lub olejowy, to musimy zatroszczyć się o umieszczenie w nim wkładów, które ogranicza niszczenie cegieł przez spaliny. Spaliny z większości kotłów maja raczej niższą temperaturę, a to sprawia, że kiedy zostają schłodzone w kanale, to skrapla się z nich para wodna. Para wodna następnie reaguje z produktami spalania, tworząc agresywny kondensat tlenków i siarczanów. Dodatkowo, wkład wykonany ze stali kwasoodpornej lub kamionki, powinniśmy zamontować już w trakcie murowania komina, gdyż wówczas będzie to łatwiejsze niż później.

Zapisz

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *