Wkład do komina ceglanego i murowanie cz. 2

Porady Cze 30, 2016 No Comments

komin ceglany

Najważniejsza reguła, jakiej musimy przestrzegać podczas murowania komina ceglanego jest reguła przewiązywania poszczególnych warstw. Spoiny pionowe pomiędzy nimi powinny zawsze być przesunięte o pół długości cegły. Nie powinno się także korzystać w trakcie budowy z cegieł połówkowych, ponieważ wszystkie cegły potrzeba murować na pełna spoinę, która będzie lita z płaszczyzna ściany kanału. Wykonanie tej czynności prawidłowo znacznie może nam ułatwić korzystanie z tzw. szablonu. Taki szablon to nic innego, jak półmetrowy odcinek kwadratowej rury, złożony z desek lub kawałka blachy.

Kolejnym krokiem każdego murarza powinno być umieszczenie w środku kanału elastycznych zaczepów, które powstrzymają szablon przed wpadnięciem do środka. Po położeniu kilku warstw, szablon podnosi się, a następnie cały mechanizm powtarza się od samego początku. Używając szablonu, zawsze mamy pewność, ze spoiny przez nas przygotowane będą gładkie i odpowiednio pozycjonowane.

Jeżeli chodzi natomiast o sam proces murowania, najlepiej w tym celu skorzystać z profesjonalnej zaprawy cementowo-wapienniczej, np. M7. Dodatkowo, jeżeli nasz komin ceglany jest zespojony ze ściana ceglana tak, ze tworzy z nią jedna całość, to należy do dodatkowo z nią przewiązać. Takie przewiązania fachowcy radzą wykonywać na każdej warstwie muru. Cegły komina powinny zostać wypuszczone w takim przypadku na około 1/2 ich całkowitej długości. Nie zaleca się wmontowywać w przekrój komina bloczków ściennych. Odcinek komina wystający ponad dach zazwyczaj wykonuje się z cegły klinkierowej, co tutaj akurat nie ma większego znaczenia dla trwałości konstrukcji. Warto jednak sięgnąć po trwały klinkier dobrej jakości.

Istotnym elementem każdego komina jest także czapa. Jest to część, która chroni komin przed zamoknięciem w czasie deszczu czy innych opadów atmosferycznych. Czapa może być wykonana z blachy lub płyty betonowej. Warto zasięgnąć fachowej porady, jaki materiał w przypadku naszego domu sprawdzi się najlepiej i pod jakim kątem taki element powinien zostać zamontowany, by ochronić komin najskuteczniej. Wyloty z kanałów spalinowych i dymowych, wyprowadzone pionowo do góry, także ochrania się przed spływaniem wód opadowych poprzez montaż specjalnych nasadek. Wyloty kanałów wentylacyjnych natomiast powinny zostać ulokowane w przestrzeni bocznych ścian komina, z zapewnionym obustronnym przelotem powietrza.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *