Wymiana okien – więcej światła, więcej ciepła

Porady Maj 18, 2016 No Comments

wymiana okienWymiana okien to ważny element remontu każdego domu. W przypadku starego budownictwa jest ona często niezbędna, aby uniknąć przeciągów czy strat ciepła. Bywa także, że stare, tradycyjne, drewniane okna szpecą budynek zamiast go zdobić, bo łuszczy się z nich farba, a tafla szkła zmatowiała albo ma zacieki. Wymianę okien obserwuje się też w nowszych budynkach, jeżeli dotychczasowe nie w pełni spełniają wymagania właściciela. Warto wiedzieć jak się do tego zabrać w fachowy sposób.

Najważniejszym aspektem doboru okien jest ich przepuszczalność cieplna. Dobre okna dla naszego domu to takie, które izolują ogrzewane pomieszczenie, ale nie powodują całkowitego zatrzymania cyrkulacji powietrza, która prowadzi do zmniejszenia zawartości tlenu w pomieszczeniu. Wiele okien posiada funkcję rozszczelnienia, która jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ w zimie okna mogą być tak hermetyczne, jak tego chcemy, natomiast w lecie, rozszczelnione sprawią, że unikniemy zaduchu w pomieszczeniu, oraz towarzyszącego mu często uczucia zmęczenia.

Obecnie producenci dają nam wiele możliwości okien do wyboru, ale największą popularnością cieszą się okna z ramami z PCV, czyli polichlorku winylu, z podwójnymi szybami. Oprócz tego PCV czasami także jest zastępowane prasowanym drewnem. Takie okna, wyprodukowane w nowoczesnej technologii, są równie szczelne jak „plastikowe”, a do tego są znacznie bardziej elastyczne, jeżeli chodzi o zmiany temperatury.

Kolejnym ważnym elementem, który musimy wziąć pod uwagę przy wymianie okien jest sposób ich otwierania się. Obecnie mamy do czynienia z oknami otwieranymi, uchylanymi albo łączącymi obie funkcje w jedno. Warto jednak pamiętać o tym, że zamontowanie okna otwieranego na oścież na przykład na poddaszu naszego domu, wiąże się z pewnym ryzykiem. Na wyższych piętrach, gdzie okna są duże, warto więc zastosować rozwiązania uchylne.

Ostatnią kwestią jest kolor ramy okiennej. Za ramy kolorowe zapłacimy średnio o 20-30% więcej niż za ramy białe, ale niekiedy chcemy pewnej odmiany lub podkreślenia charakteru wnętrza. Dobrym i często spotykanym rozwiązaniem jest też zdecydowanie się na kolorowe ramy tylko od strony elewacji, a jeśli chcemy zaoszczędzić, pozostawienie wewnętrznych ram w kolorze białym lub zwykłego drewna. Takie rozwiązanie także sprawia, że okno sprawnie będzie komponować się z każdą aranżacją wnętrza.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *