Zakładamy oczko wodne w ogrodzie

Porady Kwi 10, 2016 No Comments

oczko wodneMały zbiornik wodny w ogrodzie jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także zapewnia na przykład lepszy klimat dla wzrostu roślin. Poza tym, pobraną z niego wodę możemy wykorzystać także do podlewania, albo do ogólnych prac porządkowych w ogrodzie. Jednak oczko wodne to przede wszystkim niezastąpiony kącik wypoczynkowy, gdzie w upalne popołudnia będziemy mogli odczuwać miły chłód bijący od tafli wody a wieczorem, odpowiednio oświetlone wprowadzi do naszego ogrodu czarujący nastrój.

Jak zabrać się za budowę oczka wodnego? Pierwsze, co musimy zrobić to wyznaczyć przestrzeń oraz kształt oczka. Najłatwiej zdecydować się na konkretny na podstawie poradnika. Jest ich dostępne całe mnóstwo, ale jednym z bardziej inspirujących jest książka „Stawy ogrodowe” Dorothee Waechter, która co prawda ma już kilka dobrych lat ale zawiera wspaniałe fotografie ogrodowych ujęć wodnych. Kolejnym krokiem jest zdecydowanie się, czy chcemy oczko wodne budować od podstaw, czy też może wystarczy nam wkopana w ziemię gotowa makieta, których jest na rynku dostępne całe mnóstwo.

Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielną budowę oczka, następne, co powinniśmy zrobić to zaopatrzyć się w folię hydroizolacyjną, najlepiej w kolorze tafli wody, czyli błękitnym lub turkusowym, albo zupełnie czarną. Druga opcja nada naszemu oczku wodnemu wygląd tajemniczej sadzawki, a zbiornik będzie sprawiał wrażenie głębszego. Warto jednak pamiętać, że kolor czarny bardziej pochłania światło, dlatego takie oczko wodne nie będzie przyjazne światłolubnym gatunkom ryb. Niemniej jednak, oba typy ogrodowych ujęć wodnych mają swoje zalety.

Często spotykamy się ze schodkową budową oczek wodnych. Oznacza to fakt, że przy brzegach znajduje się mała półka, a dopiero dalej głęboka misa oczka. Taka półka może spełniać wiele funkcji. Możemy na niej ustawić przybrzeżne rośliny wodne w specjalnych, perforowanych doniczkach, ale także o ile jest odpowiednio zanurzona pod wodą, może być miejscem karmienia ryb. Nasze oczko z taką półką może także przyciągnąć okoliczne płazy, jak żaby, które mogą stanowić miłe urozmaicenie fauny naszego oczka.

Z kwestii technicznych, budując ogrodowe ujęcie wodne, niezbędnym akcesorium jest pompa wodna i filtr o odpowiedniej mocy. Pomyślmy o oczku wodnym jak o dużym akwarium. Aby ryby i rośliny czuły się w nim dobrze, niezbędne jest stałe przefiltrowywanie wody. Obniża to także koszty jej wymiany, która w takim stanie rzeczy może być przeprowadzana rzadziej, albo nawet nie musi mieć miejsca w ogóle. Pompę dobieramy na podstawie całkowitej pojemności oczka wodnego. Im więcej litrów na godzinę dana pompa potrafi przepompować, tym bardziej będzie wydajna. W przypadku średnich oczek wodnych 2-5l/h to w zupełności wystarczające parametry, aby woda pozostawała oczyszczona z glonów, planktonu oraz zwierzęcych produktów przemiany materii. Naczelna zasada brzmi: moc pompy musi być taka, aby w przeciągu 1 minuty przez filtr przepłynęła maksymalnie 2,5-krotna objętość filtra. Duży asortyment filtrów i pomp wodnych znajdziemy praktycznie w każdym markecie budowlanym, a także w sklepach internetowych poświęconych technice wodnej.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *