Zalety i wady domu z prefabrykatów

Porady Kwi 17, 2016 No Comments

szkielet-drewniany-prefabrykowanyJeszcze dziesięć lat temu budowa domu była nie lada przedsięwzięciem. Trzeba było dysponować nie lada funduszami, a do tego być albo samemu biegłym w budowlance, albo wynająć ekipę, która się na tym znała. Dodatkowo cały proces, w zależności od funduszy i siły roboczej, a także uwarunkowań atmosferycznych mógł ciągnąć się latami. Dzisiaj całkiem ciekawą alternatywę stanowią domy z prefabrykatów, które montowane są w fabrykach w duże panele, a następnie składane na działce w przeciągu zaledwie kilku tygodni. Przyjrzyjmy się więc wadom i zaletom domów z prefabrykatów.

Po pierwsze, domy z prefabrykatów zwykle oparte są na sprawdzonej konstrukcji, więc projekt budowlany jest już sprawdzony i nie ma żadnych poważniejszych wad konstrukcyjnych, jakie często mogą zdarzyć się z projektach od podstaw. Po drugie, czas w jakim konstrukcja zostaje złożona oraz zaizolowana oszczędza nam czekania na wprowadzenie się do nowego miejsca. A po trzecie, taki dom często jest bardziej oszczędny w kosztach utrzymania od średniej wielkości mieszkania w bloku.

Ale, jak każde rozwiązanie konstrukcyjne, tak i domy z prefabrykatów mają swoje wady. Po pierwsze jest to transport elementów konstrukcyjnych z fabryki na działkę przeznaczoną na budowę. Niekiedy na działkę trudno jest wjechać przemysłowymi ciężarówkami lub dźwigiem, a to z kolei znacznie utrudnia proces montowania całości konstrukcji. Po drugie, gotowy projekt domu z prefabrykatów jest bardzo trudny, jeżeli nie zupełnie niemożliwy do przerobienia. Nie będziemy raczej mogli zmodyfikować ani rozmieszczenia pomieszczeń, ani na przykład podnieść ścianki kolankowej. Ta sama zależność tyczy się rozmieszczenia okien oraz drzwi w budynku. I jeszcze jedna istotna sprawa: na budowę domu z prefabrykatów nie będziemy mogli stopniowo odkładać środków, gdyż kupno konstrukcji będzie wymagało od nas sporego, jednorazowego wydatku. Jeżeli jednak dysponujemy sumą około 250 000 złotych na start, nie powinno to dla nas być problemem.

Podsumowując, jak widzimy, konstrukcja domu z prefabrykatów to zarówno szereg plusów, jak i szereg minusów. Wybierając pomiędzy budową domu od podstaw a budową z elementów gotowych powinniśmy wziąć pod uwagę głównie takie czynniki jak nasze oszczędności i oczekiwania co do czasu przeprowadzki do nowego lokum oraz określić, czy masowe rozwiązania stosowane w większości domów z prefabrykatów odpowiadają naszym estetycznym preferencjom.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *