Zielone dachy przeciwdziałają zmianom klimatu

Nowoczesne budownictwo Mar 13, 2016 No Comments

zielone dachyPolska jest kolejnym krajem, który zdecydował się na wprowadzenie u siebie zielonych dachów obsadzonych roślinnością, a także zielonych ścian budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Po sukcesie projektu w takich metropoliach jak Berlin, czy Rotterdam, także i polscy architekci dbają o to, aby pośród mało przyjaznej środowisku architektury znalazły się specjalnie wygospodarowane tereny zielone. Ekolodzy wyjaśniają działanie zielonych dachów w przystępny dla nas sposób. W skrócie, chodzi o przeciwdziałanie drastycznym zmianom klimatycznym, jakie zachodzą, gdy zaburzana jest naturalna równowaga w przyrodzie poprzez zabudowę.

Zielone dachy nie są jedynie kaprysem projektantów przestrzeni miejskiej. Na początek warto zauważyć, że człowiek przekształca swoje środowisko w sposób niekorzystny dla siebie, ponieważ znikają naturalne tereny zielone, które chociażby regulują retencję wody. W naturalnym ekosystemie po precypitacji, czyli opadach deszczowych, woda tylko częściowo spływa z powrotem do gruntu. W innych przypadkach jednak zatrzymuje się w korzeniach drzew, w naturalnych zbiornikach wodnych oraz w organizmach zwierząt, które ją spożywają. Natomiast krajobraz miejski ma do siebie to, że woda zwyczajnie nie ma jak powędrować dalej i albo tworzy się błoto i kałuże, albo w najgorszym wypadku powoduje przepełnienie studzienek, powodując stany powodziowe. Tego wszystkiego moglibyśmy uniknąć, gdybyśmy na masową skalę zaczęli budować obiekty o zielonych dachach, a także ścianach.

Drugą istotną konsekwencją likwidacji naturalnych terenów zielonych są zmiany klimatyczne. Zaburzony jest na znacznej powierzchni proces ewapotranspiracji, czyli cyklicznego parowania i opadów. Dlatego klimatycznie miasta zaczynają przypominać duże pustynie, gdzie przy upale jest niemalże zero wilgotności, a noce z kolei straszą nas olbrzymią amplitudą temperatur. Wprowadzając natomiast roślinność na dachach i ścianach budynków, automatycznie zmieniamy klimat na bardziej łagodny i przyjazny nam, roślinom oraz zwierzętom. Oprócz tego mieszkańcy europejskich metropolii chętnie wykorzystują zielone dachy jako przestrzeń pod uprawę własnych warzyw, ziół i owoców, której przecież tak bardzo brakuje nam w dużym mieście.

Wojtek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *